Prvý krok k znovuobnoveniu slávnej Rákociho aleje 100 líp v Zborove
Starší ľudia si ju ešte pamätajú, no s utekajúcim časom je stále menej tých, ktorí sa prešli v tieni jej líp. Reč je o slávnej historickej aleji Františka I. Rákociho, vysadenej v Zborove v druhej polovici 17. storočia.
Počet jej stromov bol vždy udržiavaný na sto kusoch a po stáročia bola pýchou tu sídliacich šľachticov, predovšetkým Rákociovcov, ktorí často datovali svoje listy s dôvetkom „ ... datum Zboroviae sub centum tiliis“ (dané v Zborove pod Sto lipami). Aleja bola v dôsledku ťažkých bojov prvej svetovej vojny poškodená, až napokon v šesťdesiatych rokoch minulého storočia zanikla úplne.
Význam aleje však nespočíval len v jej historickej hodnote či estetických kvalitách. V roku 1935 tu maďarský botanik Györffy na svojich potulkách po Šarišskej župe objavil zvláštnu lipu. Keďže mu to nedalo, odobral z nej vzorky a zaslal ich do Prírodovedného múzea v Budapešti. Tu ich Dr. Ján Wagner identifikoval ako nový druh lipy – kríženec lipy malolistej, veľkolistej a striebornej – ktorý vzhľadom na historické súvislosti a okolnosti jej objavenia pomenoval poeticky – Tilia Rákócziana (Lipa Rákociho).
Na tieto fakty sa však na Slovensku postupne zabudlo, a práve aj kvôli tejto nevedomosti boli posledné zvyšky aleje obsahujúce aj vzácne exempláre lipy rákociho úplne zlikvidované. Členovia OZ ŠOK však pri práci na inom projekte náhodne objavili informáciu o existencii špeciálnej „zborovskej“ lipy a tiež im to nedalo. Prostredníctvom SAV (Arborétum Mlyňany) vyhľadali pôvodný vedecký článok botanika Wagnera a dali ho preložiť z maďarčiny do slovenčiny. Článok obsahoval presný vedecký popis tohto kríženca, čo bolo základným predpokladom pre pátranie po tomto „stratenom“ druhu. Hoci z pôvodnej aleje sa nezachoval ani jeden strom, predsa tu však bola šanca, že sa z aleje počas jej vyše tristoročnej histórie niekde vysial jedinec tohto druhu a stále prežíva.
Po niekoľkomesačnom hľadaní sa takýto „podozrivý“ exemplár podarilo nájsť na záhrade bývalého starostu Júliusa Šarišského staršieho. Strom vykazoval s daným popisom pozoruhodnú zhodu (pre finálne potvrdenie totožnosti čakáme na stanovisko odborníkov zo SAV). Zaujímavý je aj príbeh ako sa tam tento dnes už asi 250 ročný strom dostal. Podľa rodinnej tradície, dávny predok pána Šarišského pracoval ako záhradník v parkoch a záhradách okolo bývalej kúrie v centre Zborova. Odtiaľ si domov priniesol jeden stromček „špeciálnej“ lipy, čím pravdepodobne nevedomky zachránil tento hybrid pred vyhynutím.
Občianske združenie ŠOK vypracovalo žiadosť o grant od Nadácie Ekopolis (program Zelené oázy), ktorý mu bol vo výške 1000 € aj priznaný. Z grantu sa nakúpili základné materiálne a technické pomôcky pre namnoženie dostatočného množstva jedincov lipy rákociho na obnovu historickej aleje 100 líp. Vďaka usilovnej práci členov združenia a láskavému dovoleniu majiteľa stromu pána Šarišského sa podarilo zopár jedincov rozmnožiť a v tomto úsilí sa stále intenzívne pracuje. Dúfame, že tento prvý krok k obnoveniu kedysi nádhernej historickej aleje bude nasledovaný ďalšími až k úspešnému a zdarnému koncu.
Mgr. Ján Šurkala, podpredseda ŠOK, o. z.
Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a. s. v rámci programu Zelené oázy.
Tento projekt sa uskutočnil vďaka materiálnej podpore bardejovskej spoločnosti Záhradné centrum, s. r. o.
Fotogaléria: