Skočiť na hlavný obsah

Dominantou sympózia v Zborove bude monumentálna kamenná socha sv. Floriána

Pridal/a ŠOK dňa 17.júl 2019

 

Drevosochárske sympózium Zborov 2019 vyvrchlí slávnostným odhalením unikátneho umeleckého diela. V piatok je na program komorný koncert.

Po šiesty raz sa Zborov na týždeň stane centrom nevšednej kultúry. Multižánrové Drevosochárske sympózium Zborov pod organizačnou taktovkou nášho združenia je totiž už tradičným spestrením leta. Tento rok sa koná opäť v Šerédyho parku, a to v dňoch 15. ať 21. júla 2019.

Tohtoročné sympózium ale bude výnimočné. Hlavným bodom programu totiž po prvý raz nebude odhalenie unikátneho diela z dreva, ale kamenná socha sv. Floriána v nadživotnej veľkosti. Tá bude verejnosti predstavená pri príležitosti osláv 90. výročia založenia hasičského zboru v Zborove. Ako je známe svätý Florián je patrónom hasičov. Autorom sochy je umelecký sochár Rastislav Mikloško

Druhým, nie menej zaujímavým bodom sprievodného programu bude komorný koncert v kostole sv. Žofie v rámci Kultúrneho leta Bélu Kélera. Ten je na programe v piatok, 19. júla, so začiatkom o 19:30.

Dielo pre nasledujúce generácie

Monumentálna viac ako trojmetrová socha z prírodného kameňa je určená na trvalé osadenie do verejného priestoru pred Hasičskou zbrojnicou v Zborove. Po jej osadení a úprave okolia tak vznikne ďalší hodnotný park. Socha sa stane dominantou tohto priestoru a bude pripomínať významné historické udalosti obce Zborov.

Postava svätca je znázornená v dynamickej polohe pri hasení požiaru, resp. ochrane pred nešťastím. Socha bude situovaná na troch kamenných podstavcoch, ktoré vyobrazujú súčasné či bývalé dominanty obce (kostol sv. Žofie, Šerédyho kaštieľ a bývalú židovskú synagógu), ktoré v minulosti vyhoreli. Kompozícia plášťa odkazuje náznakom na krídla anjela - osobného (resp. obecného) ochrancu pred zlom a nešťastím. Dynamiku kompozície tohto plášťa tiež vyjadruje bohatá riasená drapéria, ktorá symbolizuje plášť vejúci vo vetre. Gesto ľavej ruky naznačuje ochranu. Celková póza a smer pohľadu umocňujú priamu dejovú líniu sochy, ktorá tak osobnejšie komunikuje s divákom. Socha sa snaží byť moderným, súčasným, dielom, ktoré bude vnímané širokým spektrom publika.

Realizácia sochy z prírodného kameňa zaručuje trvanlivosť diela pre ďalšie generácie. Toto dielo by malo odkazovať na súčasné kultúrno-spoločenské pomery, náboženský život, v snahe stať sa v budúcnosti ďalšou možnou turistickou „atrakciou“ a estetickou dominantou daného verejného priestoru.