Skočiť na hlavný obsah

Na 1110 výročie zániku Veľkej Moravy pripravíme podujatie "Veľkomoravské reminiscencie"

Pridal/a ŠOK dňa 27.september 2017

 

V rozmedzí rokov 2017-2018 si pripomíname nezvyčajné jubileum. Uplynulo totiž 1110, resp. 1111 rokov od zániku Veľkej Moravy. Pri tejto príležitosti sme pripravili jedinečné podujatie

V nedeľu 15. októbra 2017 pripravujeme spomienku na 1110, resp. 1111 výročie zániku Veľkej Moravy pod názvom Veľkomoravské reminiscencie. Podujatie sa bude konať v hale a okolí pri kostole sv. Gorazda na Klokočine v Nitre. Pripravený je zaujímavý program pre malých i veľkých.

Hlavným bodom programu je slávnostné odhalenie pamätného stĺpu pripomínajúceho významné míľniky veľkomoravskej histórie. Stĺp z dielne umelca Martina Gregu je tvorený dvomi veľkomoravskými krížmi umiestnenými priečne na seba, čo tvorí symbol štyroch číslic "1", teda rok výročia - 1111. Na každej strane stĺpa sú umiestnené výjavy a motívy z Veľkej Moravy. 

Pripravené je aj vystúpenie sokoliarov, guláš podávaný s dobovým jedlom, výstava venovaná histórii Veľkej Moravy a samostatné výstavy venované rozvoju kresťanstva v tomto období na území Slovenska, či výstava poštových a iných cenín s tematikou Veľkomoravskej ríše. Program je spojený s oslavou desiateho výročia posviacky chrámu sv. Gorazda na Klokočine a chýbať nebude ani program pre najmenších. 

"Veľkomoravské dejiny sú pre Slovensko významné z viacerých perspektív. Jednak ide o obdobie, ktoré je pre Slovákov zdrojom národnej hrdosti, odvodzujeme od neho svoju štátnosť a rozvojom kresťanstva sa práve od tohto obdobia vytvára identita nášho národa. Podujatím si chceme pripomenúť jedinečné výročie od zániku tohto prvého štátneho útvaru na našom území. Pripravený je bohatý program a boli by sme veľmi radi, ak by si čo najviac ľudí našlo cestu na Veľkomoravské reminiscencie. Poznania chtivých určite osloví výstava, deti sa môžu tešiť na sokoliarske vystúpenie a možnosť odfotografovať sa s dravcami od Sokoliarov sv. Gorazda. A pre všetkých bude pripravený skvelý guláš a dobové pochutiny," hovorí predseda o.z. ŠOK Ján Ivančík, podľa ktorého sa chystajú aj ďalšie prekvapenia, ktoré ŠOK, o.z. postupne predstaví.

Podujatie je spolufinancované z grantu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Program sa začne o 13:00, presný harmonogram bude zverejnený čoskoro. 

Uložte si preto uvedený dátum do kalendára, tešíme sa na Vás!