Skočiť na hlavný obsah
Manifest

Na MaNiFeste o slobode, aj s autogramiádou hokejistov

Pridal/a ŠOK dňa 26.júl 2022

Sobotu 20. augusta si treba poznačiť do svojho kalendára. Práve vtedy sa bude konať Malý Nitriansky Festival (MaNiFest), ktorý bude oslavou slobody v jej najrôznejších podobách.

Na svoje si prídu malí, aj veľký. Festival totiž prinesie pestrú zmes multižánrových aktivít. Kultúru prepojí so športom, dá priestor na relax, zamyslenie a najmä veľa atrakciám pre deti. Zjednocujúcim prvkom je element slobody

„Pandémia a vojenský konflikt hneď za hranicami nám ukázali, aká je sloboda dôležitá. Zrazu prišiel šok z toho, že cvičenie s kamarátmi, kritizovanie politiky alebo dovolenka nemusia byť tak bežnou súčasťou života, ako sme si zvykli. Festivalom chceme vyzdvihnúť, čo sloboda pre nás naozaj znamená, aby sme si ju vážili, kým je čas,“ hovorí predseda ŠOK-u Ján Ivančík.

Výstava, koncerty aj tancujúce psy

Podujatie bude mať dva nosné prvky, ktoré sa budú navzájom prepletať. Prvý je kultúrny, v rámci ktorého sa návštevníci budú môcť myšlienkovo zastaviť pri interaktívnej výstave alebo si vypočuť štyri koncerty rôznych žánrov od lokálnych umelcov.

Postupne zahrajú Strings & Croon, We Are Now, Easy Top a GiliB.

Výstava bude obohatená aj o drevorezbársky prvok.

„Po rokoch pandémie chceme dať príležitosť lokálnej tvorbe, aby mohla preniknúť medzi ľudí a výstavou chceme podnietiť k zamysleniu. Jej mottom sú dvojky slobody, ktoré chcú poukázať na to, že slobodu sme v nedávnej minulosti viackrát stratili, aj vďaka našej ľahkovážnosti. Často si vážime až to, čo nemáme. Treba si to pripomínať, kým je čas,“ dodáva Ivančík.

Zámerom organizátorov je zvlášť venovať pozornosť rodinám s deťmi. Preto bude pre najmenších návštevníkov pripravená hromada aktivít – maľovanie na tvár, prehliadka psov ovládajúcich dogdancing, aj modelovanie balónov. Chýbať nebude občerstvenie formou podpecníkov.

Verejné cvičenie, či autogramiáda hokejistov

Druhý prvok festivalu je športový. Práve šport a zdravý životný štýl utrpeli pandémiou azda najviac. Teraz je čas ísť von a zhlboka sa nadýchnuť.

Organizátori preto pripravujú verejné cvičenie s profesionálnymi predcvičovateľmi, ktoré sa bude striedať s koncertami. Jedným z hlavných hitov by mala byť prezentácia športových klubov, ktoré si pripravia ukážky zo svojho umenia. Návštevníci v akcii uvidia hokejbalistov, Taekwondo, atlétov z AC Stavbár Nitra, či parkouristov. Získať budú môcť aj podpis od nitrianskych hokejistov.

Bez priameho zapojenia by to ale nebolo ono. Práve preto bude pripravený ping-pong, lukostreľba, skákacie atrakcie, či ruské kolky.

Malý Nitriansky Festival preto ani nebude až taký malý.