Skočiť na hlavný obsah

Pripravíme sériu výstav a koncertov pri spomienke na 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na naše územie

Pridal/a ŠOK dňa 17.apríl 2018


Rok 2018 je rokom veľkých výročí. Či už ide o roku 1848, 1918, 1938, 1948 alebo o rok 1968, v ktorom skončila tzv. Pražská jar vpádom vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa. Túto udalosť si chceme pripomenúť projektom "Prečo je to lepšie takto".

Samotné spomínanie však nemá hlbší zmysel a ako poznáte naše združenie, našim cieľom je vždy hladanie hlbšieho zmyslu. Projekt "Prečo je to lepšie takto" preto nechce byť iba poukazom na dôležitú udalosť v našich dejinách. Chceme sa najmä zamyslieť nad tým, ako sa spoločnosť zmenila. Čo všetko sme získali a dennodenne si to v rýchlom tempe svojho života ani neuvedomujeme. 

Chceme poukázať na slobodu, ktorú sme získali, ale aj na skutočnosť ako s ňou nakladáme. Pre mnohých je dnes obdobie neslobody niečím vzdialeným, možno až nejestvujúcou súčasťou našich dejín. Ak chceme napredovať, musíme sa vedieť poučiť z minulosti, aby sme neopakovali stále tie isté chyby. Ak chceme byť vzdelaným národom, musíme sa nad súčasnosťou zamýšľať v súvislostiach. Ak chceme žiť múdro, musíme si vážiť to, za čo naši otcovia bojovali. Práve to je cieľom projektu "Prečo je to lepšie takto".

"Nechceme moralizovať, ani poučovať. Koniec-koncov, kde by sme na to vzali právo? Chceme ale ponúknuť príležitosť na zamyslenie," vraví Ján Ivančík za naše o.z. a dodáva: "V rámci projektu pripravíme osvetovo-kultúrnu výstavu na zmienenú tému, ktorú obohatí hudobný program, prípadne i diskusia. Projekt chceme realizovať v Nitre, ale aj v jej okolí, pretože ide o veľmi dôležitú tému a dnes aktuálnejšiu, než kedykoľvek predtým."

Projekt je podporený z grantu Nitrianskeho samosprávneho kraja sumou EUR 1.000,-! O podrobnostiach Vás budeme postupne informovať.

P.S.: Hudobnú stránku programu bude zastrešovať naša kapela hráŠOK! :)

Tešíme sa na Vás!