Skočiť na hlavný obsah

Sympózium vyvrcholilo slávnostným odhalením sochy sv. Floriána

Pridal/a ŠOK dňa 23.júl 2019

 

Výsledky šiesteho sympózia sú očarujúce. Krásna kamenná socha, ale aj dve ďalšie drevené umelecké diela.

Počas týždňa 15. až 21. júla 2019 sa v Zborove uskutočnil už šiesty ročník Drevosochárskeho sympózia. Martin Grega, Tomáš Tvardzík, Jozef Michňa a Rastislav Mikloško pracovali na umeleckých inštaláciách určených na osadenie v Zborove, Stebníku a Šarišskom Čiernom.

Ako sprievodná akcia sa konal v piatok 19.7.20149 o 19:30 koncert Andrey Astrabovabej a salónneho orchestra Cassovia v Kostole sv. Žofie. V nedeľu podujatie vyvrcholilo oslavami 90. výročia založenia dobrovoľného hasičského zboru v Zborove.

Po hasičskej súťaži s medzinárodnou účasťou bola odhalená socha sv. Floriána - patróna hasičov pred požiarnou zbrojnicou v Zborove. Autorom monumentálneho vyše 4-metrového diela z kameňa je sochár Rastislav Mikloško. Obec Zborov a občianske združenie ŠOK úprimne ďakujú všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a podporili ho aj finančne, najmä stavebnej spoločnosti G.M.T, Poľnohospodárskemu družstvu Magura Zborov, zariadeniu pre seniorov IN VITA a Prešovskému samosprávnemu kraju.

„Dobrovoľnícky hasičský zbor (DHZ) v našej obci počas svojej histórie pomohol mnohým ľuďom v núdzi, či už pri požiaroch, povodniach alebo iných mimoriadnych situáciách. Pri tejto príležitosti sme si dovolili dať zhotoviť viac ako štvormetrovú kamennú sochu sv. Floriána, ktorá bude dominantou verejného priestoru pred požiarnou zbrojnicou," uviedol starosta Zborova a zároveň podpredseda ŠOK o.z. Ján Šurkala a dodal: „Socha je z kameňa z toho dôvodu, že kameň je materiál, ktorý je trvácny a ohňovzdorný, čiže je vhodné, aby odolal aj týmto živlom."