Skočiť na hlavný obsah

Výstavu o oslobodení Nitry od Osmanov nájdete počas celého júla v Centro Nitra!

Pridal/a ŠOK dňa 3.júl 2019

 

Píše sa október 1663 a v okolí Nitry zavládla panika. Nové Zámky padli a Turci mieria priamo k mestu, kde sídli biskup! Ako to celé dopadlo a kedy sa podarilo Osmanov z Nitry vyhnať? Dozviete sa to počas júla na výstave nášho združenia s názvom "Nitra v tieni polmesiaca", ktorá je k dispozácii v obchodnom centre Centro Nitra.

Pri príležitosti 355. výročia od oslobodenia Nitry spod osmanskej nadvlády pripravilo občianske združenie ŠOK - Šport Osveta Kultúra interaktívnu výstavu pre celú rodinu s názvom "Nitra v tieni polmesiaca". Výstava približuje dôvody a následky osmanskej invázie, približuje ako sa žilo pod tureckou nadvládou, ale aj to, čo nám z tohto obdobia zostalo dodnes. Dôraz je kladený na najmenších návštevníkov, ktorých chce upútať hravá forma. 

Práve pre nich je pripravená nadrozmerná dioráma, na ktorej môžu hľadať historické nepresnosti, ideová rekonštrukcia tureckej uniformy, či miniatúra ušnicového bastiónu s okupačnými vojskami a cisárskymi obrancami. 

"Možno sa to zdá dávno, no táto téma má mimoriadny presah do dnešných dní. Nie je to len tým, že Osmania ovplyvnili naše obliekanie, jazyk, či zvyky. Ide o stret dvoch odlišných kultúr, ktoré v niektorých prípadoch dokázali koexistovať a inokedy dopadla táto konfrontácia katastrofou pre miestne obyvateľstvo. História nám ponúka mnoho prípadov, z ktorých sa môžeme poučiť. Ak to nespravíme, môžeme opakovať tie isté chyby, ktoré sme už raz spravili. Pokiaľ históriu nebudeme vykladať pravdivo a nebudeme sa o ňu zaujímať, dávame príležitosť rôznym skupinám, aby ju dezinterpretovali a prekrútili podľa potreby. Preto považujeme túto tému za mimoriadne aktuálnu, aj napriek 355 rokom, ktoré uplynuli," hovorí predseda ŠOK o.z. Ján Ivančík o dôvodoch, pre ktoré bola výstava zrealizovaná.

Nie mnoho ľudí pritom vie, že udalosti pred tri a pol storočím neboli iba regionálneho významu, ale zaujímala sa o ne so zatajeným dychom celá Európa. Pokiaľ by sa stali v Anglicku, či Amerike, zrejme by sme o nich sledovali už nejeden historický veľkofilm.

Miniatúra ušnicového bastiónu s obliehajúcimi jednotkami a cisárskymi obrancami

"Pád Nových Zámkov bol  udalosť celoeurópskeho významu. Išlo o v tom čase najmodernejšiu pevnosť Habsburgovcov, ktorá bola vystavaná podľa návrhu talianskych špecialistov. Najmä nešťastná náhoda a výbuch pušného prachu vôbec umožnil Osmanom chopiť sa jej a celé mesto okupovať vyše dvadsať rokov. Týmto sa otvorila cesta na sever k Nitry a v podstate až na Považie. Nie je žiadnou nadsázkou, ak povieme, že v následnej bitke pri Viedni sa lámal osud Európy. Pokiaľ by Turci získali aj túto metropolu, ich cesta na západ by bola otvorená. A dnes by Európa vyzerala zrejme úplne inak," dodáva Ivančík.

Výstave na interaktivite pridávajú zaujímavé otázky, na ktoré môžu návštevníci skúsiť odpovedať, na roll-up banneroch si zas môžu prečítať dobovú povesť o zrade na Nitrianskom hrade alebo sa dozvedia niečo viac o legendárnom Corgoňovi. 

Výstava bude v Centro Nitra k dispozícii do 31. júla 2019, a to počas otváracích hodín obchodného centra. Vstup je bezplatný.

Ideová rekonštrukcia janičiarskeho oblečenia

Výstava je zameraná najmä na zaujímavosti a indikuje súvislosti, pre ktoré sa zlomové okamihy našich dejín udiali

Podujatie finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj a mesto Nitra.