Skočiť na hlavný obsah

Zlatomoravecké múzeum získalo nový exponát - veľkomoravský stĺp je natrvalo osadený

Pridal/a ŠOK dňa 24.apríl 2019

 

V archeologickej expozícii Ponitrianskeho múzea v Zlatých Moravciach pribudol veľmi cenný exponát. Dielo Martina Gregu, ktoré ŠOK vytvoril v roku 2017 tak je trvalo osadené.

Do múzea sídliaceho v kaštieli Migazziovcov v Zlatých Moravciach pribudol nový exponát. Na základe spolupráce občianskeho združenia ŠOK – Šport Osveta Kultúra a Ponitrianskeho múzea sa v zlatomoraveckej expozícii podarilo osadiť pamätný stĺp, vytvorený pri príležitosti 1111 rokov od zániku Veľkej Moravy.

Veľkomoravský pamätný stĺp vytvorilo ŠOK o.z. v roku 2017, pričom dielo Martina Gregu bolo následne vystavené na viacerých podujatiach. Dnes už ale našlo svoje finálne umiestnenie v zlatomoraveckom múzeu.

„Sme veľmi radi, že sa nám aj vďaka ústretovému prístupu pána riaditeľa Antona Števka podarilo nájsť trvalé miesto pre toto hodnotné umelecké dielo. Najväčším problémom totiž bola veľkosť pamätného stĺpa, pre ktorú nebolo jednoduché nájsť dostatočne veľký priestor v interiéry, aby bol pamätník aj naďalej prístupný širokej verejnosti,“ povedal predseda o.z. ŠOK Ján Ivančík.

Aj pri osádzaní v kaštieli Migazziovcov sa vyskytli problémy, ktoré sa však napokon podarilo zdarne preklenúť.

„Presun do interiéru vôbec nebol jednoduchý. Pamätník je dva metre vysoký a široký takmer jeden a pol metra. Aby sme ho dokázali vniesť do expozície, museli sme demontovať dvere a chvíľu to vyzeralo, že ani to nebude stačiť. Napokon sa na nás usmialo šťastie a našli sme polohu, v ktorej sa stĺp do interiéru zmestil,“ dodal Ivančík.

Pamätný stĺp, ktorý bol vytvorený v rámci projektu „Veľkomoravská jednotka“, reflektuje najvýznamnejšie udalosti v dejinách Veľkomoravskej ríše. Je tvorený dvomi moravskými krížmi, umiestnenými priečne na seba, pričom týmto spôsobom sú vytvorené štyri jednotky, symbolizujúce pamätné výročie. Na každej strane stĺpa sú umiestnené výjavy a motívy z Veľkej Moravy.

Táto aktivita bola možná iba vďaka Vašej podpore a Vašim 2% z dane! Veľmi pekne ďakujeme za to, že nás podporujete!